Powłoki ceramiczne do samochodu – czy warto?

Powłoki ceramiczne cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników motoryzacji. Trudno się temu dziwić, zapewniają piękny wygląd i zdecydowanie ułatwiają czyszczenie pojazdu. Ich nałożenie jest stosunkowo proste, ale można je też zlecić profesjonalistom. Wtedy ostateczny efekt zapiera dech w piersiach, a my możemy cieszyć się solidnym zabezpieczeniem lakieru na każde warunki pogodowe.

Jakie są zalety powłok ceramicznych?

Powłoki ceramiczne do samochodu mają jeden główny cel – jak najlepsze zabezpieczenie lakieru przed brudem, deszczem i drobnymi zarysowaniami. Raz położone charakteryzują się bardzo dużą trwałością i pozwalają cieszyć się błyszczącym samochodem każdego dnia. Dzięki właściwościom hydrofobowym odpychają zarówno brud, jak i wodę, dlatego zdecydowanie poprawiają wygląd auta. Ważną ich zaletą umożliwienie prostego umycia nawet najbardziej zabrudzonego samochodu. Wystarczy opłukać go wodą, by uzyskać efekt porównywalny do woskowania. To prawdziwa oszczędność czasu i możliwość jazdy zadbanym autem każdego dnia.

Powłoki ceramiczne wzmacniają strukturę lakieru, bo tworzą na nim cienką, lecz bardzo twardą powłokę, która zabezpieczy go przed zarysowaniem. To idealne rozwiązanie dla właścicieli pojazdów nowych, ale także tych starszych. Po wykonaniu polerki i nałożeniu ceramiki kilkunastoletnie pojazdy zyskują piękny wygląd i nowe życie.

Samodzielne położenie powłoki ceramicznej – czy warto zrobić to we własnym garażu?

Oglądając firmy instruktażowe, wydaje się, że nakładanie powłoki ceramicznej nie jest specjalnie skomplikowane i faktycznie tak jest, ale w całym tym procesie najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie lakieru pod ceramikę. Zaniedbania na tym etapie sprawiają, że całość nie uzyska pożądanej trwałości, a my za kilkaset złotych otrzymamy efekt podobny do jednorazowego woskowania dobrym preparatem.

Bardzo często przed nałożeniem powłoki ceramicznej stosuje się delikatne polerowanie samochodu w celu pozbycia się niewielkich rys w bezbarwnej warstwie lakieru. Bardzo ważne jest również właściwe odtłuszczenie i pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń mających wpływ na obniżenie przyczepności powłoki do lakieru. Biorąc to wszystko pod uwagę, wydaje się, że wybór dobrego salonu autodetailingowego to najrozsądniejsze rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie pięknych efektów w stosunkowo niskiej cenie. Specjaliści dobrze wiedzą, w jaki sposób położyć ceramikę, by całość prezentowała się jak najlepiej. Jeśli nie masz doświadczenia w tej branży, zaufaj doświadczeniu profesjonalistów.