Czy opłaca się sprowadzić samochód elektryczny z zagranicy?

Wszelkie rozwiązania pozwalające nie tylko zmniejszyć emisyjność jazdy samochodem, ale także zaoszczędzić na jego eksploatacji, są dziś w cenie. Do niedawna sporym zainteresowaniem cieszył się import samochodów elektrycznych z zagranicy. Czy wciąż jest on opłacalny?

Ile kosztuje sprowadzenie auta?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje samochód elektryczny z zagranicy, ponieważ wiele zależy od tego, jaki model importujemy, i oczywiście skąd. Wybierając profesjonalnego importera, można liczyć na sprowadzenie na przykład z USA naprawdę unikalnego modelu, niedostępnego na rynkach europejskich, co dla fanów motoryzacji będzie prawdziwą gratką. W przypadku importu elektryka z USA zniesiona jest akcyza za to auto, co oznacza, że 3,1% wartości sprowadzanego auta zostaje w kieszeni nabywcy. Należy jednak uiścić stosowne pozostałe opłaty, takie jak cło oraz podatek VAT. W tym przypadku opłacalność importu zależy od rzeczywistych potrzeb sprowadzającego. Jeśli “poluje”on na konkretny, niedostępny w Europie model, to faktycznie lepszym wyborem będzie kupno wersji elektrycznej.

Czy opłaca się mieć elektryczne auto?

Auto elektryczne z zagranicy może być dobrym wyborem głównie z uwagi na niską emisyjność takich pojazdów. Są one mniej szkodliwe dla środowiska, a nowoczesne modele pozwalają na przejechanie coraz większej ilości kilometrów na jednym ładowaniu, przez co zasięg powoli przestaje być aż takim ograniczeniem. Elektryki mają ponadto możliwość legalnego jeżdżenia buspasami, co w miastach jest bardzo użyteczne ze względu na korkujące się ulice — można wtedy znacznie szybciej przejechać daną trasę, omijając korki. Również pod względem eksploatacji auta elektryczne cieszą się większym zainteresowaniem niż jeszcze kilka lat temu — ładowanie samochodu jest tańsze niż tankowanie go benzyną, a nawet olejem napędowym.

Czy warto sprowadzić auto elektryczne z zagranicy?

Samochody elektryczne w bogatych wersjach wyposażeniowych i z naprawdę dobrymi akumulatorami stają się coraz częstszą propozycją dealerów najlepszych marek również w Polsce. Chcąc postawić na ekologiczną jazdą i tanią eksploatację, warto pomyśleć długofalowo i zainwestować w model elektrycznego samochodu prosto z salonu. Jeśli planuje się zakup modelu dostępnego w większości krajów Europy, również w Polsce, jego sprowadzanie z zagranicy może mijać się z celem, ponieważ ten sam model można dostać w polskim salonie lub z drugiej ręki w dobrej cenie. Podsumowując — samochód elektryczny z zagranicy to dobry wybór, gdy poszukuje się unikalnego modelu, ponieważ pozwoli on zaoszczędzić na czasie, paliwie i cieszyć się ciekawym egzemplarzem, którego nie ma nikt inny. Sprawdź ofertę https://carforfriend.pl/jakiego-auta-szukasz/.